از داده های عمومی استفاده کنید

از فهرست داده های عمومی

در حال حاضر، ما صاحب گنجینه عظیمی از داده های عمومی هستیم، اما به علت سهل انگاری یا عدم اطلاع، از آن ها استفاده نمی کنیم. هدف این ویکی، توانمند سازی شماست و سعی دارد داده های عمومی که شما مالکشان هستید را به شما بشناساند. این صفحه به طور خاص، داده های متداول را به شما معرفی می کند تا از آن استفاده کنید.

استفاده نکردن از داده های عمومی که خودتان مالک آن هستید مثل این است که مالک یک خانه باشید اما ندانید و در یک خانه اجاره ای زندگی کنید و هزینه های سنگین بپردازید و مدام نگران این باشید که شما را از خانه بیرون اندازند.

سیستم عامل[ویرایش]

سیستم عامل قبل هر برنامه ای اجرا می شود و کنترل تمام سخت افزار را بدون هیچ محدودیتی در اختیار دارد. بقیه برنامه ها باید دسترسی های لازم را از سیستم عامل دریافت کنند. سیستم عامل هر کاری را بدون محدودیت می تواند بکند. تمام اطلاعات شما زیر نظر اوست.

سیستم عامل های بسیار با کیفیتی داده های عمومی هستند. اندروید پر استفاده ترین سیستم عامل موبایل، داده عمومی است. سیستم عامل های خانواده لینوکس نیز توسط متخصصان و برنامه نویسان استفاده می شوند و انتخاب تمامی شرکت های بزرگ هستند.

مضرات سیستم عامل های انحصاری[ویرایش]

 • هنگام اتصال به اینترنت، اتصال های ناشناخته برقرار می کنند که احتمالا در آن ها اطلاعات شما را به سرویس بیرونی گزارش می دهند.
 • مانع اجرای برنامه های شما می شوند. مثلا سیستم عامل اپل، نمی گذارد که شما برنامه غیر تایید شده را اجرا کنید و این را یک قابلیت امنیتی می نامد. اگر این موضوع اختیاری بود و قابل غیر فعال کردن بود شاید می شد آن را یک قابلیت نامید اما اکنون یک محدودیت است. اپل به این وسیله نرم افزار های شناخته شده و ایمن مانند تلگرام را تهدید می کند تا از سیاست های آن پیروی کنند (مثلا تلگرام را تهدید کرد تا یک گروه تلگرامی بلاروسی را تعطیل کند) تا آن ها را از دستگاه های اپلی پاک نکند.
 • به شما تبلیغات نشان می دهند. مثلا مایکروسافت تبلیغات مرورگر ادج را به زور به کاربران نشان می دهد.
 • برنامه های شما را حذف و نصب می کنند. مثلا اندرویدی که افزونه های انحصاری گوگل را داشت، تلگرام طلایی را بدون اجازه از کاربر از دستگاه های آن ها به صورت از راه دور پاک کرد یا مایکروسافت، مرورگر ادج را بدون سوال از کاربر روی آن نصب کرد.

از داده های خودتان استفاده کنید[ویرایش]

 • برای دسکتاپ
  • یک سیستم عامل عمومی مانند اوبونتو را روی دستگاهتان نصب کنید. نصب آن مانند نصب ویندوز ساده است.
 • برای موبایل
  • هرگز دستگاه هایی که اجازه تغییر سیستم عامل را به شما نمی دهند، مانند دستگاه های اپل یا هوآوی را خریداری نکنید و اگر قبلا خریداری کرده اید و امکان آن ها را دارید، آن ها را تعویض کنید.
  • اندروید، در حالت عادی اطلاعاتی را به گوگل می فرستد و همچنین شرکت های سازنده، محصولات انحصاری و بدافزار های خود را در آن می گنجانند. چون اندروید یک داده عمومی است، می توان قسمت های مضر آن را حذف کرد. از نسخه هایی که این کار را کرده اند مانند لینیج او اس استفاده کنید و آن را جایگزین سیستم عامل پیشفرض دستگاهتان کنید.

شبکه های اجتماعی[ویرایش]

شبکه های اجتماعی که انگیزه تجاری پشت آن هاست، بسیار مضر هستند. مضرات آن ها در مستند The social dilemma با زبان خوبی به تصویر کشیده شده است.

از داده های خودتان استفاده کنید[ویرایش]

 • در شبکه های اجتماعی غیر متمرکز و غیر تجاری که بر پایه داده های عمومی هستند حساب بسازید.
 • دیگران را به حضور در آن ها دعوت کنید
 • اگر زیرساخت و توانایی لازم را دارید، کارساز های مورد نیاز را خودتان راه اندازی کنید.