جایگزین وعده

از فهرست داده های عمومی

جایگزین وعده، چیزی مانند یک نوشیدنی یا سوپ است که تمام مواد مغذی لازم برای بدن انسان را دارد و می تواند جایگزین وعده های غذایی شود. (مشاهده در ویکی پدیا)

تولید جایگزین وعده[ویرایش]

غذاهای کامل که قبلا با نام DIY soylent شناخته می شد، یک پایگاه وب است که دستورالعمل تولید بیش از ۱۰۰۰ جایگزین وعده را دارد که همه داده عمومی هستند. با این وبسایت می توانید ذرات مغذی بدن خودتان را محاسبه کنید و دستورالعمل را مطابق با نیاز خودتان شخصی سازی کنید.

مزایا[ویرایش]

یک جایگزین وعده با محاسبه دقیق ریزمغذی ها ساخته می شود و به این ترتیب می توان با یک نوع غذا زندگی کرد. ورزشکاران و بدنسازان از جایگزین وعده برای رسیدن به ترکیب غذایی دلخواه استفاده می کنند. به این ترتیب بدون نیاز به خوردن قطعات اضافی که باید دفع شوند، مستقیما به یک رژیم سالم و دلخواه (حداقل روی کاغذ) می رسید که می توانید با آن با بیماری هایتان مقابله کنید یا وزنتان را زیاد یا کم کنید.

یکی از مزیت های مهم جایگزین وعده سرعت تولید و مصرف آن است. به این ترتیب نیازی نیست که روزی سه بار وقت خود را برای تولید و مصرف غذا تلف کنید. بسیاری از جایگزین های وعده به سادگی حل کردن یک پودر در آب درست می شوند و به سرعت خوردن یک آب مصرف می شوند.

تولید انواع غذا های مختلف بسیار پیچیده تر از تولید یک جایگزین وعده است. در نتیجه جایگزین وعده می تواند گزینه خوبی برای رسیدن به خودکفایی غذایی به طور شخصی یا در یک اجتماع عمدی کوچک باشد. به علاوه سادگی تولید خود را در مصرف منابع کمتر و قیمت ارزان تر نشان می دهد. در زمانی که جمعیت به حدی زیاد شده است که یک سیاره نمی تواند آن را به طور طبیعی سیر کند، می توانیم با یک غذای مصنوعی به مردم یک رژیم غذایی کامل بدهیم و آن ها را از مرگ نجات دهیم.

معایب[ویرایش]

جایگزین وعده یک غذای مصنوعی است که تکیه زیادی به علم تغذیه دارد. علمی که فاسد است و بسیاری از مطالعات آن به نفع شرکت های بزرگ غذایی سوگیری داشته است و بعد ها با مطالعات جدید جایگزین شده است (که به طور استقرایی می توان نتیجه گرفت بعضی از مطالعات کنونی آن نیز دچار همین مشکل باشند و بعد ها افشا شود) و هم چنین قطعا زوایایی وجود دارد که این علم هنوز به آن نرسیده است و باید پیشرفت کند. پس با مصرف یک جایگزین وعده به جای تمام غذاهای متنوعتان، همه تخم مرغ هایتان را در یک سبد می گذارید و اگر این سبد مشکلی داشته باشد مشکلاتی برای سلامتی شما به وجود خواهد آمد. با این حال می توانید از یک فرمول امتحان شده استفاده کنید یا از چند فرمول استفاده کنید تا این احتمال را کاهش دهید. با این حال این به این معنی نیست که رژیم غذایی فعلی شما سالم تر است. اگر به رژیم غذایی تان دقت نمی کنید و مثلا از چیزهایی مثل فست فود استفاده می کنید، احتمالا رژیم غذایی شما مشکلاتی دارد که حتی علم ناقص فعلی می تواند آن ها را تشخیص دهد. بنابراین می توان تخمین زد که یک جایگزین وعده از معمول چیزهایی که انسان ها می خورند سالم تر است اما یک رژیم مطالعه شده و متنوع طبیعی می تواند مشکلات پیشبینی نشده یک جایگزین وعده را نیز نداشته باشد.

در کنار این، یک غذای آسان مصرف و سالم، یک مشکل ذاتی دارد که با پیشرفت آن و سالم تر شدن آن، شدید تر هم می شود: شرکت های بزرگ می توانند از جایگزین وعده علیه کارگرانشان استفاده کنند. به کمک آن وقت ناهار و استراحت را حذف کنند و از کارگران بیشتر بهره کشی کنند. به طور کلی هر فناوری یک تیغ دو لبه است که اگر در دستان نیرو های پلید باشد، می توانند با آن به دیگران آسیب بزنند اما استفاده های خوبی مثل رسیدن به خودکفایی غذایی نیز وجود دارد.

ارتباط با گیاهخواری[ویرایش]

پیروی از یک رژیم گیاهخواری سالم کار پیچیده و گرانی است و یک جایگزین وعده می تواند انتخاب خوبی برای گیاهخواری باشد. با این حال همه جایگزین های وعده گیاهی نیستند و مثلا بسیاری از آن ها از آب پنیر به عنوان منبع پروتئین استفاده می کنند که از جانوران به دست می آیند و نه گیاهان و به همین دلیل ممکن است بعضی از گیاهخواران با آن مشکلاتی داشته باشند. البته فرآورده های لبنی لزوما ناقض گیاهخواری شمرده نمی شود و جایگزین های وعده چون مایع یا خمیری هستند به صورت خالص گوشت نخواهند داشت. (ممکن است عصاره گوشت داشته باشند)

پیوند های مفید[ویرایش]